Rekuperatory - element wentylacji w obiektach o dużej powierzchni

Budując obiekty wielkopowierzchniowe, niezwykle ważną kwestią jest uwzględnienie systemów wentylacyjnych już na etapie projektowania budynku. Wentylacja bowiem jest tu niezbędna do tego, aby móc bezpiecznie przebywać na terenie obiektu.

W niewielkich budynkach mieszkalnych, swobodny przepływ powietrza osiągany jest w sposób naturalny. Montowane są kratki wentylacyjne, którymi wywiewane jest powietrze krążące w pomieszczeniach, a dopływ świeżego możliwy jest po otworzeniu okna. Napływ powietrza zachodzi samoczynnie, choć można zauważyć, że przy bezwietrznych, upalnych letnich dniach, dużo trudniej obieg powietrza wywołać.

W przypadku biurowców, centrów handlowych, hal, magazynów i innych wielkopowierzchniowych obiektów, taki naturalny przepływ powietrza byłby bardzo trudny do osiągnięcia. Problem sprawiałoby, między innymi, takie zaprojektowanie budynku, aby świeże powietrze swobodnie docierało do wszystkich pomieszczeń i w równie swobodny sposób było z nich wywiewane.

Dlatego też, w odpowiedzi na potrzeby rynku, producenci zaczęli produkować urządzenia wentylujące, które mechanicznie wymuszają obieg powietrza. Wentylatory takie znalazły zastosowanie we wszelkich budynkach użyteczności publicznej, choć ich montaż i eksploatacja wiążą się z dużymi kosztami.

Normy bezpieczeństwa ściśle regulują działanie takiej wentylacji, określając między innymi to, jak duży ma być strumień wentylowanego powietrza. W przeliczeniu na jedną osobę, powinno to być 20m3/h w przypadku budynków, w których możliwe jest otwarcie okna i 30m3/h w przypadku budynków, w których okna nie są otwierane.

Rozmieszczenie wentylatorów powinno umożliwiać swobodny przepływ powietrza, bez mieszania się powietrza nawiewanego z wywiewanym. W każdym budynku biegnie więc sieć kanałów wentylacyjnych, którymi płynie i wypływa powietrze. Wentylatory do prawidłowego działania, potrzebują jednak energii. Można więc wyobrazić sobie, jak duże jest jej zużycie do wentylacji dużych powierzchni.

Coraz częściej więc właściciele biurowców decydują się na instalację systemów wentylacyjnych z rekuperatorem. Czym są rekuperatory, jak działają i skąd bierze się ich popularność?

Rekuperatory to specjalne urządzenia, będące swoistymi centrami systemów wentylacji. Odpowiadają za odzysk ciepła, co pozwala na wprowadzenie znacznych oszczędności. Jak to możliwe?

Rekuperatory połączone są z kanałami wlotowymi i wylotowymi, którymi prowadzony jest strumień powietrza. Sercem rekuperatora jest krzyżowy wymiennik ciepła, który pobiera energię cieplną powstającą podczas wywiewania powietrza zastanego i wykorzystuje ją do ogrzania powietrza nawiewanego.

Dzięki temu, w okresie jesienno-zimowym, możliwe jest ogrzanie w sposób samoistny powietrza pobieranego z otoczenia. Wytworzona energia nie zostaje zmarnowana - przeciwnie, pozwala na zmniejszenie zużycia energii zwyczajowo potrzebnej do ogrzania.

W okresie letnim możemy natomiast generować chłodniejsze powietrze. Wybór systemu wentylacji mechanicznej jest z pewnością lepszym rozwiązaniem niż montaż samego tylko klimatyzatora. Klimatyzatory jedynie obniżają temperaturę powietrza, bez jego wymiany.

W efekcie, wiele osób narzeka na brzydki zapach w pomieszczeniach klimatyzowanych, na wysuszenie skóry i oczu. U osób stale przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach, szczególnie tych, w których nie wykazuje się dbałości o czystość klimatyzatora, częściej rozwijają się też rozmaite infekcje.

Copyright