Budowa domu to inwestycja, która całkowicie absorbuje nie tylko nasz czas, pokłady energii, ale również i zasobność naszego portfela. Należy albowiem pamiętać, że zakup działki, postawienie fundamentów, to tylko nieliczne kroki na dość długiej drodze.
Tutaj należy zadbać jeszcze o wiele szczegółów, w tym m.in. o wybór odpowiedniej instalacji grzewczej. Rynek instalacji grzewczych jest dość bogaty, tak, więc jest, w czym wybierać. Jednak zanim zdecydujemy się na jej wybór warto zapoznać się z niektórymi terminami, które pomogą nam dokonać właściwego wyboru.
Pierwszymi pojęciami, w jakie powinniśmy wzbogacić swój zasób wiedzy są: rekuperatory i wymienniki ciepła. Rekuperatory, to część składowa instalacji wentylacyjnych. Rolą, zadaniem rekuperatorów jest odzyskiwanie ciepła, które wywiewna jest z danego pomieszczenia, budynku.
To właśnie one filtrują powietrze, oczyszczają je ze szkodliwych substancji jednocześnie dbając o to, aby powietrze wywiewane na zewnątrz było zimne, a zatrzymane ciepło mogło być ponownie wykorzystane. Takim sposobem są one nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne, pozwalają na znacznie mniejsze zużycie energii. Mają one zastosowanie przede wszystkim w budynkach wielkogabarytowych.
Wymienniki ciepła, to urządzenia wielofunkcyjne, których celem jest wymiana ciepła pomiędzy substancjami w każdym stanie skupienia. Wymienniki ciepła są częścią składową wielu urządzeń, - kotłów grzewczych, skraplaczy, hydroforów, etc. Takim wymiennikiem ciepła jest chociażby grzejnik- tutaj wymiana zachodzi pomiędzy wodą, a powietrzem.